top of page

אלנטז'ו - אזור מעורר חושים

חבל אלנטז'ו(Alentejo) , הממוקם דרומית מזרחית לליסבון ומתפרס על יותר משליש משטח המדינה, הוא אזור שמעורר יצרים, מעיר את הנשמה, מסקרן וגורם לרצות לגלות ולטעום עוד ועוד. מדובר באחד האזורים היפים בפורטוגל, ספוג בהיסטוריה של אלפי שנים מתקופות של מלחמות ושלום. התרבות והמסורת כרוכות זו בזו. יש משהו ממריץ וגואל במרחבים האינסופיים, המישורים עם עצי האלון הגדולים, השמיים הרחבים והכחולים, האופק האינסופי והמהפנט ואיך אפשר בלי התושבים המקומיים - מסבירי פנים ומלאי שמחת החיים.


היסטוריה גדולה בטיפה של יין

את עקבותיהם שם הותירו הציוויליזציה הפיניקית, הקלטית ובייחוד הרומאים עם מורשת מרתקת וחשובה בדמות כתביהם, הפסיפסים, תורתם, הערים והאנדרטאות. הם התמחו בטכניקות חקלאיות ועסקו בתרבות היין והכרמים. סביר להניח שהייצור באלנטז'ו סיפק את הייצוא הראשון של יינות פורטוגזיים לרומא. ההשפעה הרומית הייתה כה מכרעת לפיתוח גידול הגפנים בחבל, עד שכיום אלפיים שנה לאחר סיפוח השטח, סימני הציוויליזציה הרומית עדיין ניכרים, כמו למשל השימוש בצנצנות החימר לתסיסה ואחסון מאוחר יותר של יין. אחרי הרומאים הגיעו הערבים שבנו טירות רבות, על מנת להגן על הערים.


מאז ועד היום, החבל המשיך להתפתח בתחומי החקלאות, משק חי, דייג, תעשייה ולאחרונה גם בתחום התיירות. זהו אזור שמושך אליו בשנים האחרונות מספרים גדלים והולכים של תיירים מה שבהתאמה מביא גם את המשקיעים - זהו אזור המוכר להשקעה במסלול לוויזה זהב, ועם התפתחות התיירות התשואות למשקיעים עולות וכך גם הכדאיות הכלכלית.


החבל מהווה אחד מאזורי היין הגדולים של פורטוגל, בעיקר בזכות האקלים החם והיבש, שהביאו לייצור של כמה מהיינות הפורטוגזים הטובים ביותר, וכתוצאה מכך זכו בהכרה הבינלאומית.

בשנת 1988 חולק החבל לשמונה תתי-מחוזות: Reguengos, Borba, Redondo,Vidigueira, Evora Granja-Amareleja, Portalegre ו- Mora. באופן כללי, אפשר לומר בבטחון, שיינות Alentejo מציעים הנאה עצומה על כל סוגיו: אדומים, לבנים ורוזה.


העיירה וילה ויסקוזה Vila Viçosa הידועה בכינויה "נסיכת האלנטז'ו", היא גם "עיר המוזיאונים".

היא מלאה בהיסטוריה עם מורשת עשירה וחייבת את שמה גם לקרקעות הפוריות שלה. זה היה גם ביתה של אחת המשוררות המפוארות ביותר של פורטוגל, פלורבלה אספנקה (Florbela Espanca), שכתבה יצירות אמנות יוצאות דופן והייתה לחלוצה של התנועה הפמיניסטית במדינה.


חומר הגלם הידוע ביותר של האזור - השיש, באיכות מעולה ומוכר בעולם, מה שממלא זמן רב תפקיד מרכזי בכלכלת מחוז אבורה. העיירה מציעה מגוון אטרקציות היסטוריות ותיירותיות ביניהן:

  • ארמון הדוכס של Vila Viçosa ארמון מלכותי, דוגמה ייחודית לארכיטקטורה המקומית. זהו בניין בסגנון מניירסטי, עם חזית המכוסה בשיש המקומי, באורך של כ-110 מטר.

  • טירת Vila Viçosa: בין חומותיה, בקפלה הגותית הישנה של Nossa Senhora do Castelo, נמצא המקדש של הפטרון של פורטוגל, עם דמותו המקורית, כמו גם מוזיאון הציד ומוזיאון לארכיאולוגיה. טיפוס אל חומות הטירה מאפשר ליהנות מנופי העיירה והסביבה.

  • כיכר הרפובליקה (Praça da República) - מקום מצוין למנוחה תחת צילם של עצי תפוז שופעים. ואז להמשיך גם למוזיאון השיש, מקדש Nossa Senhora da Conceição, הכנסייה והמנזר של אגוסטיניוס, כנסיית סאו ז'ואו אוונגליסטה, כנסיית סאו ברטולומאו, כנסיית לאפה ועוד.

Alentejo landscape

אנחנו נמשיך להביא עבורכם טעימות, המלצות והפתעות מעניינות מערים ואזורים נוספים באלנטז'ו, כך שיש למה לצפות!

Comments


bottom of page