top of page

החיפוש אחר חיים ברי קיימא מושך אנשים ומשקיעים לפורטוגל


קיימות לא מכבר ממשיכה להעסיק רבים ברחבי העולם. הנושא מדובר גם בקרב משקיעים המבקשים לבצע השקעה בחו"ל ולוודא שיש להם תוכנית ב'. הם תרים אחר מדינות שבהן יתאפשר לחיות חיים בריאים וברי קיימא תוך שהם מוודאים שההשקעה שלהם בעלת ערך למען עתיד ילדיהם.

כאן נכנסת פורטוגל לתמונה. הודות למדיניות בת-קיימא שלה המערכת האקולוגית, הסביבה והאנשים, פורטוגל בולטת בין עמיתיה. הנה כמה מהסיבות שמושכת אנשים אל המדינה:


סביבה טובה לילדים

פורטוגל היא אחת המדינות הראשונות שעולות בראש כשמשפחות בוחנות אופציות למגורים באירופה. מלבד הסביבה השמורה היטב, המאמץ של המדינה לשפר את איכות המים הוא סיבה מרכזית. המדינה נקטה בצעדים קונקרטיים כדי לוודא שאיכות המים עומדת בתקני הבריאות העולמיים. זוהי רק דוגמה אחת לאופן שבו התושבים נהנים מהדגש ששמים השלטונות על נושא ה​​קיימות.

פורטוגל מדורגת במקום ה-16 במדד הקיימות העולמי. היא בין המדינות הראשונות בעולם שקבעו יעד לניטרליות פחמן עד שנת 2050.


קרנות לבריאות והגנה חברתית

פורטוגל עברה את מגיפת הקורונה עם רמה גבוהה של חוב ציבורי. למרות זאת, המדינה העבירה חבילות תמיכה כלכליות רבות לתושביה. אחת החבילות הללו נקראת 'פרויקט הייצוב הכלכלי-חברתי', שסיפק כספים לשירותי בריאות והגנה סוציאלית. עמדתה של ממשלת פורטוגל לאורך תקופה זו, שירותי הבריאות של פורטוגל והאופן שבו הממשלה התמודדה עם המגיפה, הן הסיבות לכך שעוד ועוד בוחרים להתיישב ולהשקיע בפורטוגל.


הטוב שבשני העולמות

בפורטוגל אפשר ליהנות מחיי העיר הקוסמופוליטיים והתוססים בבוקר ולשכב על חוף ברמה עולמית אחר הצהריים. זה משהו שלעיתים קשה מאוד למצוא, אפילו במדינות הים התיכון.

ערים ועיריות רבות שמות דגש רב על איכות הסביבה. לאגוס הוא אחד מהם. יותר מ-60 אחוז משטחה מוגדר כאזור לשימור טבעי, וכל חופיה זכו בדגל הכחול. העירייה מחויבת לשימור מסורות מקומיות, מורשת ותרבות המוסיפים לאיכות החיים. קשקאיש (Cascais) הסמוכה לליסבון הוא מיקום נוסף המקדם קיימות. העירייה מקדמת את השימוש בניידות בת קיימא על ידי מתן אופניים חינם לתושבים באתרים שונים, כמו גם סיורים מודרכים על מנת להגביר את המודעות למגוון הביולוגי בסביבת החופים.


וכשבנדל"ן עסקינן - מהי קיימות בתחום פיתוח הנכסים?

מדובר ביצירת מבנים ופיתוחים בעלי השפעה שלילית מינימלית על הסביבה. החל בחומרים המשמשים בבנייה ועד לאופן הפעלת הפרויקט המוגמר. על מנת לעמוד בסטנדרטים ברי-קיימא, על כלל שלבי תהליך פיתוח הנכסים להיות מסוגלים לקחת בחשבון את צרכי ההווה וזאת מבלי לפגוע ביכולתם של הדורות הבאים לספק את צרכיהם. פיתוח נכס בר קיימא חייב לקחת בחשבון את כל מחזור החיים של הפרויקט. על היזמים לשקול את ההשפעה הסביבתית של כל שלב, החל מרכישת חומרים ועד לאופן השימוש בהם. בכדי להיות ברי קיימא, פיתוחי נכסים צריכים להיות מתוכננים בהסתכלות לטווח הארוך. עליהם להיות מסוגלים לעמוד בשינויים המתרחשים בסביבה ולהמשיך לתפקד כראוי במשך שנים רבות בעתיד.


מגמות בחומרים ושיטות ירוקות יותר

מספר מגמות הופכות פיתוח נכס לבר קיימא. אחת החשובות שבהן היא הזמינות הגוברת של חומרים ירוקים יותר ושיטות בנייה מתקדמות. בעבר חומרי בניין ברי קיימא היו לרוב יקרים יותר ביחס לאפשרויות המסורתיות. עם זאת, נראה כי חלים שינויים והמצב משתנה. הודות להתקדמות הטכנולוגיה, חומרי בניין ברי קיימא הופכים לזולים וזמינים יותר מאי פעם. שינוי זה הופך את רעיון הפיתוח של נכס בר קיימא לאפשרי ונגיש עבור מגוון רחב יותר של יזמים. מפתחים רבים שואפים כעת להגיע למצב 'אפס נטו', כלומר בניין עצמאי לחלוטין, המאזן את צריכת האנרגיה שלו עם ייצור האנרגיה הדרוש. במקרים רבים, שיפוץ מבנים קיימים היא הדרך היעילה ביותר לעמוד בביקוש הגובר ל'אפס נטו'.

בנוסף, ישנה התמקדות גוברת בשימוש באנרגיה מתחדשת בפיתוח נכס בר קיימא. אנרגיה סולארית, אנרגיית רוח וצורות אחרות של אנרגיה מתחדשת הופכות פופולריות יותר ככל שמפתחים מחפשים דרכים להפחית את ההסתמכות על דלקים מזהמים. אנרגיה מתחדשת היא לרוב יקרה יותר מלכתחילה, אך יכולה לחסוך כסף לא מבוטל בטווח הארוך, על ידי הפחתת עלויות האנרגיה - מה שהופך את הבניין לחסכוני יותר.

העתיד של פיתוח נכס בר קיימא נראה מזהיר הודות להתקדמות הטכנולוגיה וההתמקדות הגוברת בנושאי איכות הסביבה. פיתוחים ברי קיימא הופכים פופולריים יותר ויותר. אלו חדשות טובות עבור הסביבה ועבור עתיד ענף הנדל"ן. במבט כולל, פיתוח נכס בר קיימא הינו מצב של win-win עבור כל המעורבים. זה טוב לסביבה, זה טוב לעסקים וזה טוב לחברה כולה.

נראה כי בימינו, כדאי ומומלץ מאוד לשקול דרכים שונות להפוך את תחומי החיים השונים לברי קיימא על מנת להגן על הפלנטה שלנו. זאת למען סביבה מיטיבה יותר עכשיו ובעתיד, כך שגם הילדים שלנו יוכלו ליהנות מהפירות. פורטוגל המציגה מצידה הישגים משמעותיים ומרשימים עד כה בתחום הקיימות, הופכת למגנט משמעותי עבור משפחות המעוניינות בהגירה לאירופה והן עבור המשקיעים, המבינים את הפוטנציאל וערים למגוון היתרונות שמדינה זו יכולה להציע להם ולדורות הבאים.
Comments


bottom of page